Plastikowe butelki światowego gigantaCoca-Cola zobowiązała się do wycofania plastikowych butelek w ciągu najbliższej dekady. Jest to ważny krok w kierunku zmniejszenia ilości odpadów plastikowych produkowanych przez przemysł napojów. Przejście Coca-Coli na puszki aluminiowe będzie miało zarówno korzyści, jak i wady. Aluminiowe puszki są bardziej podatne na recykling niż plastikowe butelki, ale do ich produkcji potrzeba więcej wody. Wysiłki Coca-Coli zmierzające do zmniejszenia ilości produkowanego przez nią plastiku są ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia ilości odpadów plastikowych produkowanych przez cały przemysł napojów.

Czy aluminium jest najlepszą alternatywą?

Coca-Cola twierdzi, że zacznie sprzedawać swoje napoje w aluminiowych puszkach wykonanych w 100% z materiałów nadających się do recyklingu. Firma twierdzi, że przejście na puszki aluminiowe zmniejszy ilość produkowanego przez nią plastiku o ponad 40%. Przejście na puszki aluminiowe nie jest jednak idealnym rozwiązaniem. Chociaż puszki aluminiowe nadają się do recyklingu, nie są tak zdatne do recyklingu jak plastikowe butelki PET.

Coca-Cola zobowiązała się do współpracy ze swoimi partnerami, aby przejście na puszki aluminiowe przebiegało jak najsprawniej. Firma będzie również kontynuować swoje wysiłki na rzecz promocji recyklingu, ale wielu konsumentów jest sceptycznie nastawionych do opłacalności programów recyklingu. Coca-Cola i inne firmy produkujące napoje powinny również upewnić się, że aluminium używane do produkcji puszek pochodzi z etycznych źródeł. Wiele aluminiowych puszek produkowanych jest w Chinach, gdzie praktyki górnicze bywają niebezpieczne dla środowiska i pracowników.

Co dalej z Coca-Colą?

Coca-Cola bada różne możliwości zmniejszenia ilości produkowanego przez siebie plastiku. Firma bada komercyjną produkcję butelek na bazie roślin, które są zazwyczaj droższe niż butelki plastikowe. Coca-Cola opracowuje również butelki wykonane z materiałów łatwiejszych do recyklingu niż plastik PET, takich jak neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla kartony wykonane z papieru i materiałów na bazie bagassy. Coca-Cola współpracuje również ze swoimi partnerami rozlewniczymi w celu zmniejszenia ilości plastiku używanego do produkcji opakowań. Firma bada sposoby recyklingu zużytych butelek PET i czystej tektury, które obecnie trudno poddają się recyklingowi. Coca-Cola pracuje również nad zmniejszeniem ilości wody wykorzystywanej do produkcji opakowań. Firma zobowiązała się do zmniejszenia zużycia wody o 50% do 2030 roku.