Wołowina czy kurczak – które mięso jest zdrowsze?

Mięso jest ważnym elementem zróżnicowanej diety – szczególnie sportowców i innych osób aktywnych fizycznie. Stanowi nieocenione źródło białka i innych potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Dziś przyglądamy się dwóm uznawanym za zdrowe gatunkom mięsa – wołowinie i kurczakowi. Sprawdź, które jest bardziej wartościowe!

Czerwone kontra białe

Powszechnie uznaje się, że mięso białe, czyli przede wszystkim drób, jest mniej tłuste i mniej kaloryczne, a co za tym idzie zdrowsze niż czerwone. Należy jednak pamiętać, że nie sam gatunek mięsa jest najważniejszy, ale też jego jakość oraz część, z którą mamy do czynienia. W zależności od tego, zyskujemy inne składniki odżywcze.

Średnia zawartość poszczególnych składników w 100 gramach mięsa:

Woda:

· Wołowina - 69,2g

· Kurczak - 70,4g

Białko:

· Wołowina - 18,4g

· Kurczak - 22,4g

Azot:

· Wołowina - 3,5g

· Kurczak - 3,5g

Tłuszcze nasycone:

· Wołowina - 5,28g

· Kurczak - 1,65g

Tłuszcz:

· Wołowina - 8,5g

· Kurczak - 5,0g

Wartość energetyczna:

· Wołowina - 172 kcal

· Kurczak - 119 kcal

Sód:

· Wołowina - 44,0mg

· Kurczak - 52,2mg

Cynk:

· Wołowina - 4mg

· Kurczak - 0,7mg

Potas:

· Wołowina - 333mg

· Kurczak - 318mg

Żelazo:

· Wołowina - 1,5mg

· Kurczak - 0,4mg

Wapń:

· Wołowina - 4,7mg

· Kurczak - 4,6mg

Fosfor:

· Wołowina - 174mg

· Kurczak - 200mg

Magnez:

· Wołowina - 18,5mg

· Kurczak - 23,4mg

Jak wynika z powyższego zestawienia, zdecydowanie więcej białka znajduje się w mięsie z kurczaka. Zawiera też ono mniej tłuszczów niż wołowina, która z kolei jest znacznie bogatsza w różnego rodzaju składniki mineralne. Podobnie kształtuje się zawartość aminokwasów – w wołowinie jest ich więcej. Szczególną rolę odgrywają aminokwasy rozgałęzione, ważne dla prawidłowego przebiegu procesów anabolicznych. Jeśli chodzi o witaminy, w kurczaku znajdziesz dużą ilość witaminy PP, natomiast w wołowinie – witaminy B12.

Jakie mięso wybrać?

Zestawienie powyższych i innych wartości i składników zawartych w mięsie wołowym i z kurczaka prowadzi do jednoznacznych wniosków: to drób powinien być produktem najczęściej spożywanym. Ma na to wpływ przede wszystkim niska zawartość tłuszczów. Nie chodzi jednak o to, by całkowicie zrezygnować z wołowiny – jest ona bowiem mięsem pełnym cennych aminokwasów i składników mineralnych, które w kurczaku znajdują się w znacznie mniejszych ilościach.

Kluczem do zbilansowanej diety jest równowaga. Instytut Żywności i Żywienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaleca spożywanie około 500 gram wołowiny tygodniowo. Taką porcję zapewnią Ci np. pyszne, aromatyczne burgery Gdynia serwowane w Pasibusie – lokalu znanego nie tylko z niepowtarzalnego klimatu, ale też z wysokiej jakości dań. Przyrządzane ze świeżych składników burgery pozwalają zaspokoić tygodniowe zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze.

W zmaganiach: kurczak vs. wołowina nie ma zwycięzców i przegranych. Każde z tych rodzajów mięs powinno znaleźć się w zdrowej diecie. Zbilansowanie to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie, a co za tym idzie dobre zdrowie, kondycję i samopoczucie!